Kedi Kısırlaştırma Hizmeti ve Fiyatları 2024

Kedi Kısırlaştırma Hizmeti ve Fiyatları 2024

Kedi kısırlaştırma, kedinizin üreme organlarının cerrahi olarak çıkarılması işlemidir. İstenmeyen yavruların doğmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Kediler, doğumlarının ardından 4. ay civarında cinsel olgunluğa erişirler. Bu nedenle, kedilerin ilk karma aşılarını aldıktan sonra cinsel olgunluğa erişmeden önce kısırlaştırılmaları önerilmektedir. Ücreti, kedinizin cinsiyetine ve veteriner hekiminizin ek prosedürler önermesine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Kedi kısırlaştırma işlemi, erkek ve dişi kediler için benzer hazırlıkları gerektirir. Kedinizin ameliyattan önceki gece saat 22.00’den itibaren mama verilmesi kesilmelidir. Böylece, kedinizin ameliyat öncesi aç olması sağlanır ve başka yerde yemesi önlenmelidir. Ancak, bu süre zarfında kedinizin içme suyuna erişiminin olması önemlidir. Dişi kedilerin kısırlaştırılması genellikle erkek kedilere göre daha zor olup açık bir ameliyat gerektirir. Bu durum, dişi kedilerin iyileşme sürecini uzatır ve bakımlarının daha hassas olmasını gerektirir. Erkek kedilerde ise kısırlaştırma genellikle kapalı bir ameliyatla yapılır ve iyileşme süreci daha hızlıdır.

Kedi kısırlaştırma işlemi, veteriner kliniklerinde titizlikle uygulanan bir süreçtir. Hem dişi hem de erkek kediler için genel anestezi gerektirir. Bu işlem sırasında, erkek kediler için genellikle iki adet küçük kesi yapılarak, testisler çıkarılır. Dişi kedilerde ise, daha büyük bir kesi uygulanmakta ve bu sayede rahim boynuzları ile yumurtalıklar titizlikle alınmaktadır. Kedilerin hızlı şekilde iyileşebilmesi için kesiler; doku yapıştırıcısı, iç eriyen dikişlerle veya ikisinin kombinasyonuyla kapatılır. Anestezi sonrası toparlanma ve ameliyatın etkilerinden tamamen iyileşme sürecinde, erkek kedilerin ameliyattan sonraki ilk 48 saat boyunca kapalı ve kontrol altında bir ortamda tutulmaları önerilmektedir. Dişi kediler ise, daha hassas bir iyileşme süreci geçirirler. Ameliyat sonrası genellikle bir hafta ila on gün arası bir istirahate ihtiyaçları vardır. Bu süre zarfında, evcil dostunuzun ameliyat bölgesini yalamasını önlemek ve dikişlerin sağlıklı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için özel bir bakım ve gözetim gerekir. Bu önlemler, kedinizin hem fiziksel hem de psikolojik olarak en iyi şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda potansiyel komplikasyon risklerini en aza indirecektir.

Kısırlaştırılan dişi ve erkek kedilerin kilo alma eğilimi olabilmektedir. Bu nedenle düzenli ve dengeli bir beslenme programıyla kilo alımlarının kontrol altında tutulması önemlidir.

 

Kedi Kısırlaştırma Hizmeti ve Fiyatları

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Kedi dostlarımızın yılda en az bir kere veteriner hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Veteriner hekim tarafından kuduz başta olmak üzere diğer rahatsızlıklara karşı aşılanması hayati önem taşır. Bu durum, dış dünya ile minimum temasta bulunan ya da hiç dışarı çıkmayan kediler içinde geçerlidir. Bir veteriner hekimin gözetiminde alınan önleyici tedbirler ve sağlıklı bir beslenme planının kombinasyonu, evcil dostlarımızın yaşam kalitelerini zirvede tutmanın en etkili yöntemidir. Bazı kediler üreme kabiliyetlerini beş aylıkken kazanırlar. Bu nedenle bu yaştan hemen sonrasında kısırlaştırma işlemi uygulanması önemlidir. Kısırlaştırma işlemi sadece popülasyon kontrolü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda erkek kediler arasındaki kavgaları azaltır. Ayrıca dişi kedilerin üreme döneminden kaynaklı huzursuz tutumlarını da minimize eder. 2024 yılı itibariyle uygulanan Veteriner Hekimler Birliğinin belirlediği tarifeyi kliniklerimizde uyguluyoruz. Kısırlaştırma işleminin maliyeti, kedinin cinsiyeti, kilosu ve diğer hususlara bağlı olarak değişir. Kedi kısırlaştırma ücretleri ve hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayın.

Evcil hayvanlarımızın sağlığı, çeşitli sebeplerden dolayı bazen tehlikeye girebilmektedir. Bu durumda veteriner hekimin bakımına ihtiyaç duyacaktır. Bu durumlar arasında, basit bir rutin kontrolle sınırlı kalmayıp, daha kapsamlı bir tedavi gerektiren durumlar hatta ameliyat gerektirecek durumlar da bulunmaktadır. Kendi başımıza ya da kulaktan dolma yanıltıcı bilgilere dayanarak evcil hayvanlarımızı tedavi etmeye çalışmamalıyız. Bu ne yazık ki onları daha büyük risklerle karşı karşıya bırakabilmektedir. Dolayısıyla acil tedavi gerektiren durumların ana kaynağı olacaktır. Bu yüzden, Vet216 Koşuyolu Veteriner Kliniğimiz, bu gibi durumları önlemek ve evcil hayvanlarınızın sağlığını en iyi düzeyde tutmak adına profesyonel bir çözüm sunmaktadır. 7/24 hizmet veren ve pet taksi hizmeti gibi ekstra avantajları bulunan kliniğimizde, konusunda uzman veteriner hekimlerimiz sizleri ve evcil hayvanlarınızı bekliyoruz. En güvenilir yoldan veterinerlik hizmeti almak ve evcil hayvanlarınızın sağlık süreçlerini verimli bir şekilde yönetmek için bizimle birlikte olmaya davetlisiniz.